Bóle pleców / bóle lędźwiowe / lumbago

 

IMG 7754 700x300px


Bóle pleców, w tym bóle w okolicy lędźwiowej (lumbago) są wśród pacjentów jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości. Pomimo, że dość rzadko wiążą się z poważną chorobą, mogą być powodem niezdolności do pracy oraz znacznego pogorszenia jakości życia.

Objawy

Ból pleców może się objawiać w zróżnicowany sposób. Pacjenci odczuwają od tępego pobolewania po ostry, rwący ból, który uniemożliwia wykonanie jakiegokolwiek ruchu. Ból ten może wystąpić w różnych odcinkach pleców; dość powszechnie odczuwany jest w okolicy lędźwiowej (lumbago). Bywa, że pojawia się z tak zwaną pozycją bagnetową, czyli charakterystycznym wygięciem tułowia.

Przyczyna

Powodem bólu pleców może być między innymi uraz mechaniczny, nadwyrężenie kręgosłupa lub nieodpowiedni tryb życia, w tym mała aktywność ruchowa i długotrwałe utrzymywanie statycznej pozycji ciała np. siedzącej. Na powstanie bólu odczuwanego po stronie grzbietowej mają wpływ ruchy zgięciowe i zgięciowo‐rotacyjne, nieprawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów oraz wytężona praca fizyczna. Pojawienie się bólu wokolicy lędźwiowej (lumbago) może mieć też swoje źródło w dysfunkcji układu pokarmowego lub moczowego.

Leczenie

W przypadku bólu pleców, w tym również bólu w okolicy lędźwiowej, leczenie polega na zastosowaniu odpowiedniej terapii manualnej połączonej z ćwiczeniami. W szczególności leczenie osteopatyczne sprowadza się do tego, aby:

  • rozluźnić struktury powodujące napięcie oraz dolegliwości bólowe – rozluźnienie mięśni, stawów, więzadeł, tkanki łącznej,
  • znaleźć powiązania pomiędzy układem ruchu i narządami wewnętrznymi, a następnie zastosować terapię zmniejszająca napięcie w tych obszarach,
  • znaleźć i rozluźnić powiązania w układzie mięśniowo‐szkieletowym w innych częściach ciała, które mogą wpływać na pojawianie się bólu pleców.

Terapia manualna jest wzbogacona również o:

  • dobór nieskomplikowanych ćwiczeń, odpowiednio skomponowanych dla danego pacjenta, które będą wspomagać leczenie manualne,
  • zalecenie stosownych ćwiczeń, w celu przeciwdziałania nawrotom dolegliwości,
  • praktyczne wskazówki dotyczące życia codziennego tak, by ból pleców nie powracał.

Wizyta u osteopaty – jak się przygotować?

Podobnie jak w przypadku wizyty u lekarza, należy zabrać ze sobą dokumentację związaną z dotychczasowym leczeniem, zdjęcie RTG lub inne badania. Na kilka godzin przed spotkaniem należy unikać obwitego posiłku, alkoholu oraz leków osłabiających koncentracje.

Zapraszam do zapoznania się z publikacjami mojego autorstwa:

pdfDysfunkcje tkanek miękkich w bólach okolicy lędźwiowo‐krzyżowej

pdfRola tkanek miękkich w powastawaniu dolegliwości bólowych okolicy lędźwiowo‐krzyżowej

pdfPostępowanie osteopatyczne w dolegliwościach bólowych odcinka szyjnego kręgosłupa

pdfSelected osteopathic techniques in low pain treatment

ćwiczenia

Zobacz dedykowany zestaw ćwiczeń

Osteopatia

Człowiek to jedność

PIERWSZA WIZYTA

zobacz dedykowany zestaw ćwiczeń

O mnie

dr n. med., osteopata, terapeuta manualny, fizjoterapeuta

Szkolenia

Serdecznie zapraszam na warsztaty

TERAPIA

Indywidualne podejście do dysfunkcji pacjenta

Korygowanie postawy

Zobacz dedykowany zestaw ćwiczeń

Rozciąganie mięśni odcinka szyjnego

Wzmacnianie odcinka szyjnego cz. 2.

Ćwiczenia przeprostne odcinka piersiowego

Ćwiczenia ruchomości odcinka lędźwiowego

Wzmacnianie mięśni grzbietu