Badanie palpacyjne przedniej strony miednicy wykonujemy u wszystkich pacjentów z bólem okolicy lędźwiowo-krzyżowej, z bólem biodra czy przedniej strony uda. Podczas palpacji ważna jest diagnostyka różnicowa i ocena czy palpowane struktury są prawidłowe, czy znajdujemy dysfunkcje lub patologii w badanej okolicy. Szczególnie ważna jest ocena węzłów chłonnych, których łańcuch skośny, pod więzadłem pachwinowym daje informacje co dziej się w miednicy, a łańcuch wzdłuż żyły odpiszczelowej może skazywać na objawy stanu zapalnego powstałego w kończynie dolnej.
Osteologia – miednica – przód ciała
Rozpoczniemy od szukania kolca biodrowego przedniego górnego – jest to duża wyniosłość kostna znajdująca się z przodu talerza biodrowego. Podążamy po poprzedniej części talerza, po najbardziej do przodu wysuniętej części guzka talerza biodrowego, która stanowi poszukiwany kolec biodrowy przedni górny. Kolec ten mogę wyczuć badając go od dołu i od środka. Do kolca biodrowego przedniego górnego od strony zewnętrznej przyczepia się mięsień naprężacz powięzi szerokiej, bardziej przyśrodkowo znajduje się przyczep mięśnia krawieckiego. Kolec biodrowy przedni dolny odnajdujemy poniżej kolca biodrowego przedniego górnego, kilka centymetrów poniżej. Jest to miejsce przyczepu mięśnia prostego uda. Możemy prosić pacjenta o uniesienie kończyny dolnej, zgięcie w stawie biodrowym, pod palcami wyczuwamy miejsce przyczepu mięśnia prostego uda. Gdy kolec biodrowy przedni dolny jest dobrze wyczuwalny jest zgrubiały, możemy być do tego wrażliwy, może to świadczyć o entezopatii przyczepu mięśnia prostego uda. Pomiędzy kolcem biodrowym przednim górnym oraz kolcem biodrowym przednim dolnym odnajdujemy duże wcięcie między kolcami. Można je wypalpować poniżej kolca biodrowego przedniego górnego.
Guzek łonowy znajdujemy z przodu na przyśrodkowej części gałęzi górnej, bardzo blisko spojenia łonowego – na połączeniu grzebienia łonowego oraz grzebienia zasłonowego. Możemy go badać idąc w kierunku spojenia łonowego. w ten sposób odnajdujemy guzki łonowe po jednej i po drugiej stornie. Inny sposób badania – układamy obydwie ręce po bokach na wysokości krętarzy większych, nasze palce schodzą do środka w kierunku spojenia – odnajdujemy guzek łonowy.
Do guzka łonowy przyczepione jest więzadło pachwinowe, które podąża w kierunku KBPG. Od dołu przyczepia się mięsień przywodziciel długi, od góry z boku mięsień prosty brzucha. Guzek łonowy wystaje ku przodowi w stosunku do kości łonowej. Grzebień łonowy jest górną granicą gałęzi łonowej górnej. Odnajdujemy go podążając na zewnątrz od guzków łonowych i ukośnie w kierunku kolców biodrowych przednich. Do grzebienia łonowego przyczepiają się włókna powierzchowne mięśnia grzebieniowego, natomiast włókna głębokie do powierzchni kości łonowej wraz z więzadłem łonowo-udowym.
Gałęzie górne kości łonowych palpujemy układając palce w tym miejscu na gałęziach górnych kości łonowej leżących po obu stronach spojenia łonowego. Zahaczamy przeskakując po gałęziach górnych kości łonowej. Innym badaniem gałęzi górnych kości łonowych jest podejście od strony głowy pacjenta, układamy palce po obydwu stronach spojenia łonowego, otaczamy i palpujemy gałęzie górne kości łonowej.