Niezależnie od tego czy uprawiamy sport wyczynowo czy też rekreacyjnie należy pamiętać, że w naszym ciele podczas treningów zachodzi wiele zmian przeciążeniowych. Niekiedy niewłaściwa lub nieodpowiednio długa rozgrzewka, jej brak, nieodpowiednio dobrane obuwie bądź trening niedostosowany do możliwości naszego organizmu powodują kontuzje i urazy. Co może być źródłem bólu, dyskomfortu, a nieleczone prowadzić do poważnych powikłań oraz dysbalansów.
Przyczyny i objawy
Najczęstszymi dolegliwościami, z którymi osoby aktywne sportowo zgłaszają się do mojego gabinetu należą m.in.:
- bóle pleców, bóle poszczególnych odcinków kręgosłupa
- bóle mięśniowe
- bóle stawów: bioder, kolan, barków, nadgarstków;
- tzn. łokieć tenisisty i golfisty;
- zerwania i urazy więzadeł kolan;
- naderwania mięśni;
- skręcenie stawów np. stawu skokowego;
- przeciążenia i przetrenowania organizmu;
- nawracające dolegliwości po przebytych urazach;
Leczenie
Kontuzje wynikające z przeciążeń narządu ruchu u osób aktywnych są częstym problemem z którymi trafiają do mojego gabinetu. Zadaniem osteopaty jest wyrównanie napięcia tkanek miękkich na każdym poziomie i nauczenie ponownie organizmu funkcjonowania. Mięśnie po urazach wymagają odtworzenia swojej siły, elastyczności jak i długości, stawy natomiast odpowiedniej ruchomości, dlatego też jest to celem terapii osteopatycznej.
Dla sportowców osteopatia i terapia manualna są pewnym i skutecznym sposobem na szybką rehabilitację po kontuzjach i powrót do aktywnego trybu życia.
Zabiegi osteopatyczne dla osób aktywnych sportowo jak i dla zawodowych sportowców łączą w sobie wiedzę terapeuty z zakresu terapii manualnej, biomechaniki, treningu funkcjonalnego oraz masażu. Poza ulgą w bólu, pomagają odzyskać utraconą sprawność i poprawiają komfort fizyczny, by znowu cieszyć się sprawnym ciałem.
Mój gabinet powstał w trosce o komfort, zdrowie i dobro pacjentów równie tych aktywnych sportowo.