Bóle i zawroty głowy

 

bol glowy stawow


Bóle głowy dotyczą osób w każdym wieku i mogą być wywołane przez wiele rozmaitych czynników. Zwykle mijają samoistnie lub po zażyciu tabletki przeciwbólowej. Jednak w przypadku ostrych i przewlekłych stanów bólowych warto skorzystać z technik, jakie zapewnia osteopatia.

Objawy

Bóle głowy mogą przybrać charakter jednorazowy lub pojawiać się z przerwami przez całe tygodnie. Najczęściej spotykane są samoistne bóle głowy z towarzyszącym napięciem mięśni karku oraz mięśni podpotylicznych. Możemy odczuwać tępy, pulsujący lub ostry ból, który pojawia się w jednym, konkretnym miejscu, takim jak czoło, skronie, tył głowy w części potylicznej. Bywa też tak, że ból niejako obejmuje całą głowę. Powszechna i doskwierająca wielu pacjentom migrena charakteryzuje się ciężkimi boleściami, którym często towarzyszą dodatkowe zaburzenia, w tym zaburzenia widzenia.

Przyczyny

Źródłem bólu głowy bardzo często jest stres, niezdrowy tryb życia i nieprawidłowe odżywianie. Dolegliwości pojawiają się również przy zwiększonym napięciu mięśni, zaburzeniach czynności oddechowych lub dysfunkcjach naczyniowych. Ból głowy może być też efektem ubocznym zażywania niektórych leków. Nagminnie pojawia się podczas zapalenia zatok. Bywa też objawem innej poważnej choroby.

Leczenie

W przypadku bólu głowy osteopata dobiera stosowne techniki manualne, które często już podczas pierwszej wizyty uśmierzają lub wręcz likwidują dolegliwości bólowe. W szczególności terapia polega na tym, aby:

  • zmniejszyć napięcie mięśniowo‐powięziowe,
  • poprawić ruchomość stawów pomiędzy kręgami w odcinku szyjnym i piersiowym kręgosłupa,
  • przywrócić prawidłową długość mięśni, biorących udział w zespole skrzyżowania górnego,
  • zlokalizować i dezaktywować mięśniowo‐powięziowe punkty spustowe.

Wizyta u osteopaty – jak się przygotować?

Podobnie jak w przypadku wizyty u lekarza, należy zabrać ze sobą dokumentację związaną z dotychczasowym leczeniem, zdjęcie RTG lub inne badania. Na kilka godzin przed spotkaniem należy unikać obwitego posiłku, alkoholu oraz leków osłabiających koncentracje.

ćwiczenia

Zobacz dedykowany zestaw ćwiczeń

Osteopatia

Człowiek to jedność

PIERWSZA WIZYTA

zobacz dedykowany zestaw ćwiczeń

O mnie

dr n. med., osteopata, terapeuta manualny, fizjoterapeuta

Szkolenia

Serdecznie zapraszam na warsztaty

TERAPIA

Indywidualne podejście do dysfunkcji pacjenta

O mnie

dr n. med., osteopata, terapeuta manualny, fizjoterapeuta

Utrzymanie pozycji przy ścianie

Rozciąganie barków

Ćwiczenia przeprostne odcinka piersiowego

Ćwiczenia przeprostne

Ćwiczenie „worek z piaskiem”